Skip to content

ETG – Eltekn – NYTT PROGRAM!

Vill du bli elektriker och gå en utbildning som är särskilt meriterande?

Fjällgymnasiet har fått det stora förtroendet att ingå i Installatörernas ETG-koncept, start HT 2018 där ansökan öppnas januari 2018.

ETG står för Eltekniskt Gymnasium och innebär att du går El- och energiprogrammet som är särskilt framtaget för branschens behov i samverkan mellan Branschorganisation och Fackförbund. De anslutna skolorna får genom konceptet en kvalitetssäkring som utgår från företagens förväntningar och branschens krav på blivande medarbetare inom elteknikbranschen. ETG-partners ingår i ett nätverk som samverkar kring att utveckla sin utbildning i nära samarbete med branschens företag såväl nationellt som regionalt.

Skillnaderna j fr ett vanligt El- och energiprogram är bl a att lärlingstiden är inbakad i programtiden på tre år, högre ingångslöner och nära kontakt med företag och branschen gör att framtidsutsikterna för arbete efter examen är mycket goda.

Se informationsbroschyr på vår sida om programutbudet, här!